Yöresel Yemekler

Antep Kebabı ( patlıcanlı)

Gaziantep mutfağının eşsiz tatlarında Antep Kebabı : Gaziantep yemek ürünleri yönünden zengin bir içeriğe sahip illerimizden biridir. Özellikler et yemeklerinin çeşitliliği farklı bir ayrıcalık katmaktadır. Sofrasına farklı tatlar katmak isteyenleri ve  keşfetme arzusu her zaman için ön planda olanları ortak bir paydada buluşturur Gaziantep.

Sebzelerin et ile buluşması sonucunda ortaya göz dolduran ağır bir yemek : Antep Kebabı

Gerekli Malzemeler :

1 kilogram patlıcan (uzun )

Bir kilogram orta yağlı kıyma ( iki kere çekilmiş olursa daha güzel olur. Yağsız kıymadan yapılırsa köfteler çok kuru ve yemekte lezzetsiz oluyor. )

Yarım kilogram köy biberi

1 kilogram domates

Yarım demet maydanoz

Baharat olarak ise

Kırmızı toz biber ,pul biber, kekik ve karabiber kullanacağız ( ölçü vermiyorum kendinize göre ayarlayınız )

Antep kebabının malzemeleri

Antep kebabının malzemeleri

Antep kebabının nasıl yapıldığını anlatalım

Patlıcanları 3-4 cm kalınlığında tekerlek biçiminde doğruyoruz. Su içerisine biraz tuz atıyoruz   ve doğradığımız patlıcanları koyup biraz bekletiyoruz. Patlıcanlarda acılık varsa bu yolla gidecektir.

Biberlerin çekirdeklerini çıkartıyoruz ve uzunlamasına 4 e ayırıyoruz. Domatesleri de aynı şekilde 4 parçaya bölüyoruz. Antep kebabının sebzeleri hazırdır.

Patlıcanlar tuzlu suda bekletilir

Patlıcanlar tuzlu suda bekletilir

Köftenin yapılışı

Gerçek bir lezzet istiyorsak koyun kıyması kullanmamız gerekir . Dana kıymasının içine bir miktar kuyruk yağı katarak da olabilir .

Kıymayı bir kaba alıyoruz. İçine bir tane domates rendeliyoruz. Maydanozları ince ince kıyarak ekliyoruz.Baharatlarını ve tuzunu kattıktan sonra yoğurma işlemine geçebiliriz. Yemeğim biraz acılı olsun istiyorsanız kırmızı biberin dozunu biraz arttırabilirsiniz.

Görsellikte zirveyi zorlayan Antep Kebabının son aşaması olan tepsiye yerleştirme 

Güzelce yoğurduktan sonra tepsiyi önümüze alıp ilk sırayı dizmeye başlayabiliriz. İlk önce patlıcan dilimini elimize alıp aynı büyüklükte köfte ile sırt sırta diziyoruz.İki sıra patlıcan dizdikten sonra bir sıra da domatesli köfte için aynı işlemi yapıyoruz. Sonra tekrar patlıcan.Ortaya da köfte. Dizme işlemi sonra erince biberleri aralarına yerleştiriyoruz.

Sıra geldi pişirmeye

Antep kebabı genellikle mahallede bulunan fırınlarda pişirilir. Fırının koltuk denen yerinde yavaş yavaş pişer. Aksi takdirde patlıcanın dışı çabucak yanar.

Evimizdeki  pişireceksek 200 derecede ısıtılmış fırında 30-40 dakika yeterlidir. Üzerini folyo ile kapatırsak patlıcanlar yanmayacaktır. Pişmeye yakın folyoyu alarak biraz kızarmasını sağlarız.

Antep kebabı

Antep kebabı

 

Benzer Konular

Altı Ezmeli Tike Kebabı

Altı Ezmeli Tike Kebabı

Yöresel yemek çeşitliliği açısından tartışmasız lider olan Gaziantep Mutfağı’ndan derlediğim Tike Kebabı’nı  beğeninize sunarım… Yaz...

Gavurdağı Salata

Gavurdağı Salata

Yemeklerimiz onunla şenlenir . Bir lezzet yumağının tamamlanması demektir belki de . Her ne kadar...

Fıstıklı Tavuk Yemeği

Fıstıklı Tavuk Yemeği

ANTEP USULÜNDE FISTIKLI TAVUK YEMEĞİ Gaziantep denilince hiç kuşkusuz  ilk aklımıza gelenlerden birisidir fıstık.  Peki...

Yukarı