Yöresel Yemekler

Hakiki Çiğ Köfte Yapılışı

Son zamanlarda adım başı çiğ köfte satan stantlar görmeye başladık . Hatta bazıları yakından tanıdığımız isim yapmış insanlara ait.Genellikle etsiz ve makine yapımı.Yapılış süreci nasıl olursa olsun insanlar tarafından beğenilerek yenilmekte.Oysa ki hakiki Urfa usulü çiğ köftenin gerçek lezzeti ,damakta bıraktığı o etki …! Unutulmaz…

15 kişilik çiğ köfte malzeme listesi

1 kilogram tamamen yağsız iki kere çekilmiş kıyma (Ette en ufak yağ olmamalı aksi takdirde hem mideye zararlıdır hem de kokar . Kasap eti çekmeden önce makineyi temizlemesi gerekir yoksa bıçaktaki yağlar ete bulaşır.)

1 kilogram çiğ köftelik bulgur ( Bunun normalde ölçüsü kaç kişi yiyecekse kişi başı 1 çay bardağı bulgurdur. 1 kilogram bulgur da yaklaşık 15-16 çay bardağına tekabül eder)

3 adet orta boy kuru soğan

3-4 adet yeşil soğan

2-3 tane domates

6 yemek kaşığı domates salçası

4 yemek kaşığı biber salçası

2 demet maydanoz

3-4 diş sarımsak

2-3 tane taze nane

Baharatlar 

kimyon (4-5 çay kaşığı )

karabiber (4-5 çay kaşığı )

En önemlisi ve çiğ köfteyi çiğ köfte yapan acı biberler: 2 çeşit acı kullanıyoruz . Normal kırmızı biber ve isot … Ortamdaki insanların acı yeme durumuna göre çiğ köfteyi yapan usta tarafından ayarlanır. İsot hem renk verir hem de acı. Hakikisini bulabilirsek çok daha güzel olur. Yoksa da önemli değil. Marketten aldığımız biber işimizi görecektir. Biz 15 kişilik çiğ köfte için 250 gramlık kırmızı biber paketinin yarısından biraz fazlasını 30-40 gram kadarda isot kullandık . Normal acılı oldu.

İsot

İsot

Çiğ köfte ile beraber neler yenir ve içilir ?

Taze ve çıtır çıtır marul yapraklarının arasına sarılarak yenebilir.
Lavaş ekmek ile de güzel gider
Ev yapımı ayran
Nar ekşisi ve limon

Çiğ Köfte Tepsisi

Uzun bir yoğurma süreci içinde meydana gelen bu yemek için tasarımcılar özel tepsi geliştirmişlerdir. Bulgurun iyice ezilmesi için gerekli olan tabanı tırtırlı genişçe madeni bir kaptır.

Çiğ köfte tepsisi özeldir

Çiğ köfte tepsisi özeldir

Urfa usulü çiğ köfte yapmaya şimdi başlayabiliriz.

Sebzelerin hazırlanması

Öncelikle sebzeleri doğramakla işe başlayabiliriz. Soğanların kabuğunu soyup ince ince doğrayarak bir kap içinde güzelce yıkıyoruz. Yıkamamızın sebebi ise acılığını ve kokusunu almaktır. Maydanozların sadece yapraklarını kullanacağız. Bu yüzden saplarını kesiyoruz.Naneyi ve yeşil soğanları da aynı şekilde doğruyoruz.Sarımsakları ise küçük küçük parçalar halinde olacak şekilde kıyıyoruz. Soğanları ve sarımsakları rendelemiyoruz. 3 adet domatesin kabuğunu soyarak rendeliyoruz.

Tepside malzemeler

Tepside malzemeler

Çiğ Köfte tepsisini artık önümüze alabiliriz

Yoğurma işleminde geçmeden önce tepside her malzeme için ayırdığımız bir yer bulunmalıdır. Gerçek çiğ köfte yapmasını bilenler bu işin duayenleri malzemeleri bir arada görmek ister. İşin aslı onlar göz kararı ayarlarlar. Bulguru bir kenara eti bir kenara koyup diğer malzemeleri etin üzerine ekliyoruz.Yeşillikler eklenmiyor. Onlar yoğurma işlemi bittikten sonra konacak.Etimizi , hazırladığımız soğanı ve biberleri karıştırıp ufak ufak ısınma hareketlerine başlıyoruz.Domates ,biber salçasını ve sarımsağı da  ekleyerek devam ediyoruz. Burada amaç etin acıyla biraz pişmesidir.Rendelenmiş domatesi de ilave ediyoruz. Daha sonra bulguru yavaş yavaş karışıma ekleyerek işin zor kısmına başlıyoruz.Artık performansa göre yarım saat mi yoğururuz bir saat mi bilemem.Bulguru eze eze tepsinin içinde bir o yana bir bu yana alışılagelmiş bir ritimle adeta dans ediyoruz.Çiğ köftenin istenilen kıvama gelip gelmediği ancak tadına bakılarak anlaşılır. Etrafta sabırsızlıkla bekleyen aç kurtlar mutlaka vardır. İşin ana kuralıdır .Hemen bir sıkım veriyoruz. Olmuş mu ? Hayır… Bulgurlar tıkır tıkır ediyor. Devam o zaman.Bu arada unutmadan tuzu hafif sulandırarak ekliyoruz. Tadına bakıp eksik bir malzeme (biber ,tuz vb.) varsa ekliyoruz.

Çiğ köfte

Çiğ köfte

Artık iyice olduğuna kanaat getirdikten sonra yeşillikleri ekliyoruz ve biraz daha yoğuruyoruz. Bu işlem esnasında biraz su kullanabiliriz kıvam vermek açısından. Elimizle sıkarak tabaklara servis ediyoruz. Acısız yada az acılı çiğ köfte olmaz .Çiğ köftenin doğasında acı vardır. Biraz ağzımız yansa da katlanırız. Şunu da son olarak belirtelim , iyi yoğrulan ve kararında yapılan bir çiğ köfte asla mideye ya da başka bir organa rahatsızlık vermez.

Çiğ köfte partileri dostluğun ,kardeşliğin ,mutluluğun buram buram kol gezdiği ortamlardır.

Afiyet olsun…

Benzer Konular

Aya Köftesi

Aya Köftesi

Urfa ilinden Aya köftesinin tarifini vereceğiz. Yöresel yemek çeşitliliği açısından Urfa epeyce zengindir.Acı mutlaka olmazsa...

Şire Bulamacı

Şire Bulamacı

Şanlıurfa yöresinden pekmezle yapılan bir tatlı : Şire Bulamacı … Malzemelerimiz nelerdir  1 su bardağı...

Yalancı Çiğ Köfte- Mercimekli

Yalancı Çiğ Köfte- Mercimekli

Çiğ köfte hepimizin sevdiği bol acılı bir yemektir. Etsiz,yumurtalı ,patatesli derken bu seferde mercimeklisini deneyeceğiz....

Urfa’dan Bostana Salatası

Urfa’dan Bostana Salatası

Bu salatayı yıllar önce Denizli’de bir lokantada  tatmıştım.Garsona ,müthiş bir tadı var “Adı nedir bunun...

Etsiz Çiğ Köfte

Etsiz Çiğ Köfte

Çiğ köfte her yaştan insanın severek yediği bir yemektir. En geçerli ve doğru yapılışı yağsız...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. sude dedi ki:

    en sevdiğim yemek onu hiç bir yemeğe değişmemem

Yukarı