Yöresel Yemekler

Eli Böğründe

Kahramanmaraş mutfağından sizler için hazırladığım Eli Böğründe yemeğini takdim ederim. Sebzelerin ve baharatların etkili uyumu , kuzu etinin lezzeti birbirine karışınca ortaya bu mükemmel tat çıkıyor. Kahramanmaraşlı ustalar böyle bir lezzetin olmadığını iddaa ediyorlar . Önce yapıp deneyelim . Bakalım haklılar mı ?

Malzemelerimiz nelerdir

Eli böğründe yemeğinin malzemeleri

Eli böğründe yemeğinin malzemeleri

1 kg kuzu eti ( Bu yemek kesinlikle kuzu etinden yapılmalıdır .Kuzu etinin özelliği çabuk pişmesidir . Dana etinden de yapabilirsiniz ama et geç pişeceği için sebzeler yanabilir. Aynı zamanda gerçek lezzetini yakalayamayabilirsiniz. )

Yarım kg arpacık soğanı ( Arpacık soğanı : küçük küçük olan soğandır)

1 kg domates

100 gram kuyruk yağı

250 gram yeşil köy biberi

250 gram kırmızı biber ( Maraş biberi )

10-15 orta boy sarımsak

Terayağı ( Arzuya göre katılır , etiniz yağlıysa gerek kalmayabilir )

Baharatlar : Kırmızı pul biber , kırmızı toz biber , kekik,karabiber , tuz

Yapılışını anlatalım 

Eli böğründe

Eli böğründe

Bu yemekte görsel sunum da ön plandadır. Domatesler,biberler,soğanlar,sarımsaklar ve et uyum içinde yerlerini almalıdır. Malzemeler arasında kuzu eti olmasına dikkat edelim demiştik . Bu yemeği lezzeti veren kuzu etidir. Maraşlı ustalar kuzunun kol etinden yaparlar . Etimizi kuşbaşı şeklinde doğruyoruz tepsimize yerleştiriyoruz. Domatesler 8 parçaya bölünerek ,soğanlar ( arpacık soğan olduğu için küçükler ) kabuğu soyulup bütün halinde,biberler ise 3-4 parça halinde doğranarak yerleştirilir. Ortaya sarımsaklar konulur. Etin üzerine kuyruk  yağı eklenir.Baharatlar ve tuz üzerinden serpiştirilir.Fırına pişirmek üzere verilir. Evimizdeki elektrikli fırında pişireceksek 180 derecede yarım saat yetecektir.

Benzer Konular

Patlıcanlı Ekşili Çorba

Patlıcanlı Ekşili Çorba

KAHRAMANMARAŞ PATLICANLI EKŞİLİ ÇORBA Patlıcanlı ekşili çorba Maraş mutfağının ilginç yemeklerinden biridir. İçine konan malzemelerin çeşitliliği...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. filiz dedi ki:

    ellerinize sağlık harika bir şey

Yukarı