Yöresel Yemekler

Etli ve Etsiz Kuru Fasulye Tarifleri

Kuru fasulye Türk mutfağının geleneksel bir lezzeti olup her yörede bilinir ve pişirilir. Türk insanı için vazgeçilmez bir yemektir . Özellikle suyuna banarak ve yanında pilavla birlikte  yenir. Kış aylarında sobanın üzerine ıslanır ve bekletilir. Yine sobada pişirilir ve odaya buram buram kokusu yayılır.

Benim ülkemde her şey bambaşkadır. Düğünleri ,gelenekleri , yemekleri… Kuru fasulye Anadolu’da en baş düğün yemeklerinden biridir.Büyük küpeli kazanlarda yapılır . Yemeğin üzeri kıpkırmızı renktedir. O görüntü o kızıllık bir başka iştah açma sebebidir.Düğün evine yaklaşılınca yemeğin kokusu duyulur ilk önce. Aşçılar vardır özel ,hepsinde bir başka hüner hepsinde başka bir ayrıcalık.Lezzetine lezzet katarlar kuru fasulyenin .

Kuru fasulye

Tarlada olgunlaşan fasulyeler kurutularak kabuklarından ayıklanır.Daha sonra elenerek temizlenir ve kullanıma sunulur.

Kuru fasulye çeşitleri : Battal,bombay,çalı,dermason,horoz ve şekerdir. Bunlardan en kalitelisi dermosan türü fasulyedir.Erzincan’da yetişmektedir .Dermason fasulyesi hem çabuk pişmesi hemde kabuğunun ince olması nedeniyle en fazla tercih edilen tür olmuştur. Aynı zamanda lezzetlidir de.

İyi bir kuru fasulye nasıl olur ?

Kuru fasulyenin çabuk pişmesi ve lezzetli olması için öncelikle yeni mahsul olması gerekir. Eski ürünler uzun süre suda bekletilse bile pişmesi zor olur ve midede şişkinlik yapar.Eski ürün fasulyenin rengi sararmaya başlar. Oysaki yeni ürün bembeyazdır.Ortasındaki  fasulyenin filizlendiği alan sararmışsa kabuğu da matlaşmışsa  eskidir.

Kuru fasulye hakkında bu kısa açıklamadan sonra yemek nasıl yapılır anlatalım;

Öncelikle malzemeler ( 4 kişilik tarif)

1 kase kuru fasulye ( akşamdan ıslatılmış)

1 orta boy soğan

1.5 yemek kaşığı salça

1 tane yeşil biber

2 adet domates

Tuz ,sıvı yağ ve su

Yapılışı nasıldır anlatalım

Hepimizin de bildiği gibi kuru fasulye mutlaka bir gün öncesinden sıcak su içine konularak bekletilir. Süzülerek düdüklüye koyup üzerinden su eklenerek biraz haşlanır. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken nokta şudur ;Fazla haşlarsak kuru fasulyeler dağılacaktır.Tencereye sıvı yağ ve ince ince doğranmış soğan konularak pembeleşinceye kadar kavrulur.Salça eklenerek ,ezilir. Biberler ve domatesler doğranır 5 dakika kadar kavrulur . Daha sonra haşlanmış kuru fasulye üzerine dökülür. Kuru fasulyelerin üzerini 2 parmak geçecek kadar su ilave edilir. Tuz eklenir ve kuru fasulye iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yemeğin suyunda eksilme olursa tekrar sıcak su takviyesi yapılmalıdır .Soğuk su dökersek kuru fasulyeler sertleşir.

Etli Kuru Fasulye

Etki kuru fasulye de yukarı anlattığımız gibi yapılır . Malzemelerimiz aynı  farklı olarak sadece 250 gram et kullanacağız. Et daha önceden haşlanır. Soğanı kavurduktan sonra domates ve biberi katarken eti de ekliyoruz.Suyunu ayarlayıp pişiriyoruz.

Sucuklu Kuru Fasulye

Sucuk ,kuru fasulye yemeğine yakışan bir yiyecektir. Kararını iyi ayarlarsak lezzeti mükemmel olur . 4 kişilik kuru fasulye yemeğine yarım kangal yeterlidir. Pişirme yöntemi ise yine etli kuru fasulye yapılırken uyguladığımız gibi soğanları kavurduktan sonra sucukları ekliyoruz.

Pastırmalı Kuru Fasulye

Pastırma pahalı bir yiyecek olması sebebi ile yemeklerde pek tercih edilmemektedir. Gerçek kuru fasulye yemeği pastırmanın gizemli kokusu ve tadı ile birleşince ortaya enfes bir tat çıkmaktadır.Damak zevkine önem verenler kesinlikle denemelidir. Yapılışı etli ve sucuklu kuru fasulyede anlatıldığı gibidir.

Kuru fasulye yemeği

Kuru fasulye yemeği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Konular

Etli ve Nohutlu Taze Bamya Yemeği

Etli ve Nohutlu Taze Bamya Yemeği

Bamya yemeğinin her türlüsünü çok severek ailecek afiyetle yeriz .Doğrusu etlisi, nohutlusu, kurusu tazesi hiç...

Bahçıvan Güveci tarifi

Bahçıvan Güveci tarifi

Yaz aylarının vazgeçilmek yemeklerinden birisi olan Bahçıvan güvecini yapacağız. Zahmetsiz ve lezzetli bir yemek olan...

Karnıyarık

Karnıyarık

Klasik Türk mutfağının gözde yemeklerinden biridir karnıyarık . İmam bayıldı da denilmektedir.Patlıcan sebzesini sevende vardır...

İstiridye Mantar Sote

İstiridye Mantar Sote

İSTİRİDYE MANTARI YEMEĞİNİN YAPILIŞI Tüm aşk hikayelerinde duyulası bir sözdür :’’ Ucunda ölüm olsa bile...

Biber Dolması

Biber Dolması

Hani çiftçi eker ya tarlasını, sonunu hayra yorar  el açar mevlaya, can suyu ister, ister...

Yukarı