Yöresel Yemekler

Kurutulmuş İncir Reçeli

Yine market raflarında bulamayacağınız yöresel bir reçel üzerinde çalışacağız. İncir yazları aşırı sıcak olan iklimlerde yetişen bir bitkidir. Bu yüzden yapacağımız bu reçeli bir çoğunuz bilmiyordur. Genellikle Adana, Mersin,Osmaniye,Antalya ve Aydın yörelerinde yapılır.

Yapacağımız bu reçelde kurutulmuş incirleri kullanacağız , paketlenmiş bütün incirlerden olmaz. Öncelikle kurutulması işlemine bakalım.

İncirlerin Kurutulması

Dalından taze toplanan iyice olgunlaşmış  incirler üzerinden yarılarak yıldız şeklinde açılır. Buna yöresel ağızda  yargan denir .Güneş görecek bir yere serilir. Yalnız bu noktada dikkat etmemiz gereken incirler hem alttan hem de üstten hava almalıdır. Yoksa kısa sürede kararır ve hiç bir işe yaramaz. Tepsiye ya da bir bez üzerine serdiğimiz de hava alma işlemi olmaz. Onun için bir ağaç dalı bu işlem için uygun olacaktır. Çukurova’da boruk derler . Onun üzerine sererler.

Çok kıtır kıtır olmadan hafif yumuşak kalacak şekilde kurutulma işlemine son verilmelidir.

Şimdi reçelin yapımına başlayabiliriz.

Kuruttuğumuz incirleri bir makas yardımı ile kararmış yerlerini keserek ayıklıyoruz.

İncir Reçelinin Yapılışı

Öncelikle ne kadar reçel yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Bu yüzden malzemelerimizin miktarını ayarlarken 1 kilogram kurutulmuş inciri baz alacağız.

Şerbeti için ise 750 gram şekere 750 gram su kullanacağız ( Bire bir diyelim ).

Çok azda limon suyu  kullanıyoruz.

Şerbetinin Hazırlanması

Bir tencereye şekeri ve suyu katıp karıştırdıktan sonra 20 dakika kaynatıyoruz. Limon suyunu ilave edip ocağın altını kapatıyoruz.

Şerbetin dökülmesi

Kuru incirlerin bulunduğu kabın üzerinden hazırladığımız şerbeti sıcak olarak döküyoruz. Ocağın üzerine alarak 5 dakika incirlerle beraber kaynatıyoruz.Sonrasında ocağın üzerinden alıp üzerini bir bez ile kapatıyoruz.

Bu aşamadan sonra yapacağımız işlem  reçelimiz soğuyana dek ara ara karıştırmak.

İncirler kurutulmadan önce

Kuru incir

Doğranmış incirler

Doğranmış incirler

şerbetinin dökülmesi

Soğuyana kadar ara ara karıştırıyoruz

Soğuyana kadar ara ara karıştırıyoruz

İncir reçeli

Benzer Konular

Olgunlaşmamış İncirden Reçel Yapılması

Olgunlaşmamış İncirden Reçel Yapılması

İncir sıcak iklimlerde yetişen gayet tatlı bir meyvedir. İncirin bekleme süresi kısa olduğu için çabuk...

Adana yöresi içli köfte yapımı

Adana yöresi içli köfte yapımı

Bazı yemekler vardır ; Özeldir.Ünü yöresel anlamdan uzaklaşıp tüm ülkeye yayılmıştır.İçli köftede bu yemeklerden birisidir....

Mercimekli Sıkma Tarifi

Mercimekli Sıkma Tarifi

Adana yöresinden mercimekli sıkma yemeği yapacağız.Protein bakımından oldukça zengin olan mercimek aynı zamanda çorba olarak...

Adana Kebabı

Adana Kebabı

Öncelikle şunu söylemekte yarar vardır Adana Kebabı sadece ve sadece Adana’da yenir. Başka şehirlerde yapılan kebabın...

Süllüm

Süllüm

Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıspanağın bol bulunduğu Adana ilinden bir tarif. Kolaylıkla hazırlanacak  bir  yemektir. Aslında...

Yukarı