Yöresel Yemekler

Olgunlaşmamış İncirden Reçel Yapılması

İncir sıcak iklimlerde yetişen gayet tatlı bir meyvedir. İncirin bekleme süresi kısa olduğu için çabuk tüketilmesi gerekir.Onun için incir satın alırken bu özelliğini dikkate alarak yiyebileceğimiz kadarını almalıyız. Çukurova yöresinde incirden 2  farklı bir şekilde reçel yapılır.Bu tarifimizde olgunlaşmamış yani ham incirden yapılan reçel üzerinde çalışacağız.Market raflarında kesinlikle bulamayacağınız sıra dışı bir lezzet olan bu reçel aynı zamanda çok hafiftir.Geleneksel reçeller kahvaltıda yenilir ama bu reçeli tatlı niyetine yemeniz mümkündür. Biz öyle yapıyoruz. Şunu da belirteyim annem ne zaman bu reçeli yapsa aynı gün bitiyor.

Şimdi yaz aylarının  nadide meyvesi olan incirden yapmış olduğumuz reçeli beğeninize sunarız.

Malzemelerimiz nelerdir öncelikle ona bakalım;

60 adet ham incir

1.5 kilogram şeker

1.5 litre su

Lezzet zamanı;

Öncelikle incirlerimizin arka tarafından küçük bir  oyuk açarak temizliyoruz.Bir tencereye su koyup kaynatıyoruz. İncirlerimizi tencerenin içine atarak 5 dakika haşlıyoruz.Sonrasında ocağın üzerinden alıp suyunu süzüyoruz. Kuru bir bez üzerine incirlerin oyduğumuz yeri alta gelecek şekilde diziyoruz. Böylece bir müddet bekletiyoruz. Amaç tamamen suyunu bırakmasını sağlamak.Eğer incirler sulu olursa kaynattığımızda dağılıp marmelat kıvamına gelecektir.

Şimdi sıra geldi şerbetini yapmaya;

Tencereye 1.5 kilo şeker ve 1.5 litre suyu koyup kaynatıyoruz. Şerbetimiz hazır olunca kuruttuğumuz incirleri içine atarak 4-5 saat kısık ateşte pişiriyoruz.Çok koyu olmayan akışkan bir kıvama gelecektir.

Soğuduktan sonra bu mükemmel lezzeti afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Olgunlaşmamış incirlerden yapılan reçel

Olgunlaşmamış incirlerden yapılan reçel 

İncir reçeli

Benzer Konular

Kurutulmuş İncir Reçeli

Kurutulmuş İncir Reçeli

Yine market raflarında bulamayacağınız yöresel bir reçel üzerinde çalışacağız. İncir yazları aşırı sıcak olan iklimlerde...

Yukarı